Şahıs Şirketi nedir?

Birey olarak kurabileceğiniz şirketlere Şahıs Şirketi adı verilir. Limited şirketlerden ya da anonim şirketlerden daha ufak ölçekli olan işletlemelere şahıs şirketi adı verilir. Limited şirket ve Anonim şirket kurma işlemlerine göre hem daha basit, hem de daha süratli olarak açılışı gerçekleştirilebilir ve vergi mükellefi olabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Açma’nın üstünlükleri nelerdir?

Limited şirketlere ve Anonim şirketlere göre açılış süreçleri, ihtiyaç duyulan evraklar diğerlerinden azdır. Çok daha süratli faaliyette olmanıza imkân sağlar ve diğer şirket türü kurulumlarından çok daha az masraf gerektirir. Sahibinden başka ortak olmamasından ötürü işlemleri daha basittir. Açılan şahıs şirketinin bütün sorumluluğu ve yetkileri şahıs firmasını kuran kişinin sorumluluğunda olmaktadır.

Şahıs şirketi avantajları;
Düşük muhasebeci ya da mali müşavir ücretinin olması,
Vergi sisteminde kademeli artışları olması,
Defter tasdik bedellerinin düşük olması,
Şahıs şirketinin açılması ve kapatılması kolaydır,
Şahıs şirketi açmak için sermaye ihtiyacı yoktur,
Herhangi bir ortağa gerek olmadan bireysel olarak kurulabilir

Şahıs şirketinin dezvantajları;
Gelir arttıkça kademeli vergi oranı nedeniyle vergi oranı da yükselmektedir.
Elde edilen Gelire bağlı olarak %15’den başlar ve %35’e kadar çıkabilir. Ancak Limited şirketlerde bu oran sabittir ,yani %22’dir.


Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs firması kurmak için ilk önce bazı belgelerin toplanması gerekir. Bu evrakları kendiniz toparlayıp başvurunuzu isterseniz bağşı olacağınız Vergi Dairesi Müdürlüğüne şahsen de iletebilirsiniz. Ya da bu prosedürü sizin yerinize vekalet ile bir mali müşavir veya muhasebeci vasıtasıyla de işleme aldırabilirsiniz. En basit ve kısa yolu belirli bir ücret mukabilinde bu işlemleri mali müşavirinizin, muhasebecinizin ilgili kurumlara müracaat sürecini ilerletesi ve şahıs firmanızı açmasıdır. Fakat Limited şirket kurmak isterseniz, limited şirket nasıl kurulur başlıklı makalemizi okumaknızda fayda var.


Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Kimlik fotokopisi,
İkametgâh Senedi (Resimli),
Noterden imza sirküleri,
Muhasebecinize ya da Mali Müşavirinize vereceğiniz vekaletname ( ancak kendiniz yapacaksanız gerekmez ),
Açılacak olan iş yeriniz kira ise kira sözleşmesi ya da Mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi

Şahıs Şirketi kurmanın masrafı ne kadar olur ?

Dökümanlar, imza sirküleri ve bu işlemleri sizin adınıza yapacak olan mali müşavir ya da muhasebeciye ödeyeceğiniz hizmet ücretleri dahil toplam 800TL – 1000TL arasında olabilecektir.Bu tutar muhasebeciye ve bölgeye göre değişebiilir. Olduğunuz sektör ve iş kolunuza göre esnaf odadı, ticaret odası vb. odalarına kayıt olmanız da gerekebilir. Mali müşaviriniz ya da muhasebeciniz bu hususta sizi daha detaylı bilgilendirebilir.